навигация
Новини
  • Исторически музей – Велинград гостува в Националния музей на образованието с изложбата...още...
  • Националният музей на образованието се включва в инициативата на РЕМО „Етър“ – „Така...още...
  • ПЕТИ НАЦИОНАЛЕН УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС „ВРЕМЕНА И БУДИТЕЛИ”   Национален музей на...още...
  • Национален музей на образованието – Габрово ОБЯВЯВА ДАРИТЕЛСКА КАМПАНИЯ ПОД...още...
  • В празничните дни на Коледа и Нова година Националният музей на образованието ще работи с...още...
всички новини

Великденски писани яйца от Чепинския край

11 Март 2025

Исторически музей – Велинград гостува в Националния музей на образованието с изложбата „Великденски писани яйца от Чепинския край“.

16 табла представят восъчната техника за украса в България и Европа, както и нейното прилагане конкретно във Велинград и Ракитово.

С тази специфична техника се изписват много интересни и красиви великденски яйца, като посредством „писалка” и восък върху тях се нанасят прекрасни мотиви и композиции.

Майсторството, с което свещенодействат жените от тези райони преди Великден, привлича вниманието на първите български етнографи.  Димитър Маринов още в самото начало на ХХ век посочва примери от района на Самоков. По-късно Христо Вакарелски продължава с описанието на традициите в района на Костенец. Така се стига до Северозападните Родопи. По същото време – 30-те години на ХХ век, млади изследователи от Софийския университет за пръв път включват селищата от Чепинската котловина сред тези, в които се практикува богатата украса на великденските яйца с “писалка” и восък. Каменица (сега квартал на Велинград) и Ракитово отново стават обект на внимание в средата на ХХ век. Тогава албуми с рисунки на художниците Ари Калъчев и Мария Малчева запечатват красотата на изписаните великденски яйца. След тях тази традиция във Велинградско намира място в по-общи за страната изследвания или в самостоятелни, посветени само на нея.

Какво представлява самата техника за изписване на яйцата. Необходима е „писалка” – традиционен уред, представляващ дървена дръжка, на която е закрепена свита на конус метална пластинка. В острия край на конуса има отвор и през него се излива разтопеният восък. С „писалката” се нанасят орнаментите върху черупката на яйцето. Следва боядисването – по традиция с червена боя, но могат да се използват и други цветове. Когато се отстрани восъкът, грейват изрисуваните от майсторката орнаменти.

В Чепинската котловина, най-вече във Велинград и Ракитово, тази стародавна традиция се е запазила и до днес, като през последното десетилетие тя преживява период на възраждане и развитие.

Изложбата е експонирана в Арт коридора на музея и може да бъде видяна до края на месец април.







Назад

Контакти

Адрес:
Габрово 5300
ул. "Априловска"15, П.К.62

www.nmogabrovo.com
email:
nmo@mon.bg
nmo@abv.bg

Телефони:
066 / 800 770 - Директор
066 / 800 440 - Уредници
066 / 806 461 - Екскурзоводи

Работно време

лятно /м. април - м. октомври/
понеделник-неделя: 09:00-18:00 ч.
зимно - /м. ноември - м. март/
понеделник-петък: 08:00-17:00 ч.
събота-неделя: 09:00-17:00 ч.